GENEL TANITIM
 İstanbul Vizyon Park Merkez Plaza C1 – C2 Plazalarımız İstanbul İli,Bahçelievler ilçesine bağlı Yenibosna merkez mahallesinde 243DS2D Pafta 1542 Ada VE Parsel No 23 bulunmakta olup, 143.355,22m2 üzerinde 2 Blok ve 326 Bağımsız bölüm olarak 69.560,55 m2 üzerine inşa edilmiştir.
C1 – C2 Plazalarımızda – 5 bodrum kat kapalı otoparkı ve arka ve açık olmak üzere 2 adet açık otoparkı mevcuttur.

Plazalarımıza yaya girişleri Securitas Güvenlik sorumluluğunda olup kayıt altına alınmaktadır. Günlük ziyaretçi sayımız 3.000 – 5.000 kişi arasında değişmektedir.
Plazamız bünyesinde 280 firma aktif olarak çalışmakta ve yaklaşık 10.000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

 

 TEKNİK ALT YAPI VE ÖZELLİKLERİ

Jeneratörler


Plazamızda elektrik enerjisi kesilmesi durumunda 6 adet 1600 KVA jeneratör, blok hidrofor, asansör, blok içi ortak aydınlatma ve ısıtma sistemi, çevre aydınlatması, yangın söndürme sistemi, bahçe sulama hidroforları tesisatlarını besleyecek şekilde tesis edilmiştir.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri

Plazamızda, her katta belirli bölgelerde yangın butonu, acil durumlarda ikaz vermek üzere adreslenebilir yangın ihbar sistemi ve yangın anında kullanılmak üzere yangın dolapları mevcuttur. Her bağımsız bölümde alanına bağlı olarak 2 ile 16 adet olmak üzere merkeze sisteme bağlı yangın algılama sistemi mevcuttur. .bağımsız bölümlerde harici takılan duman dedektörleri ise kendi yangın algılama panellerinden arıza ve bildirim uçu alınarak Plaza CCTV’de bulunan güvenlik personeli tarafından izlenmektedir..
Plazamızda her katta belli lokasyonlarda yangın dolabı mevcut olup, olası bir yangın durumunda yangın hortumları yangın mahalline kadar hortum uzatılarak ve yangın vanası ile lansı açılarak yangında müdahale edilebilir. Yangın makarasındaki hortumum tamamının açılmasına gerek yoktur.

Gaz Alarm Sistemi

Plazamızda bulunan – 5 bodrum katlı kapalı otopark bölgesinde bulunan CO (karmonmonoksit) gaz algılama sistemi sayesinde kapalı otoparkta CO miktarı fazla olması durumunda jetfanlar devreye girerek ortamı temizlemektedir.

Asansörler

Plazamızda C1 blokta 10 adet C2 blokta 9 adet olmak üzere toplam 19 adet olmak üzere asansör bulunmaktadır. Her Blokta 1 er adet Yük asansörü bulunmaktadır. Asansörler şebeke elektriği ve jeneratör sisteminden beslenmekte olup, olası bir elektrik kesintisinde, asansör sistemindeki acil durum tertibatı devreye girerek asansör kabinini en yakın kata getirerek kapılarını açar ve güvenli şekilde tahliyeyi sağlar.

Isıtma –Soğutma Sistemleri

C1 ve C2 blok Plazamızda ısıtma – soğutma sistemi merkez sistem olup, çatı katından beslenmektedir. Isıtma – soğutma 240 C ile 270C arasında su vermekte ve bağımsız bölümlerde bulunan ısı pompası yardımı ile ısıtma ve soğutma işlemi gerçekleşmektedir.

Hidrofor Sistemleri

Her blok için tek su deposu mevcut olup ve hidrofor daireleri tesis edilmiştir. İşletme ve bakımı site yönetimi tarafından yapılmaktadır. Su depo kapasitesi 1.500 m3 olup, yaklaşık 5 günlük su temini ihtiyacını karşılamaktadır.

Bahçe Sulama

Plaza içerisindeki yeşil alanların sulanması otomatik olarak yapılmaktadır.

TV Sistemi

Plaza bünyesinde bulunan TV Sistemi alt yapısı, karasal yayın yapılmakta olup, 30 a yakın analog yayın yapılmaktadır. Ayrıca Dijiturk Alt yapısı mevcut olup, isteyen bağımsız bölümler bu hizmetten yararlanmaktadır.